Wzmacniacze CB

Dział warsztat i już :)
flomaker
menager wklejonych
Posty: 415
Rejestracja: ndz 07 lis, 2010
Lokalizacja: Szczecin;Kasztanowe

Postautor: flomaker » pn 07 lut, 2011

Abo pisze:
Co jeszcze można zrobić - znaleźć u nas kogoś kto ma czas i sukcesywnie ustawi wszystkim CB - modulację, SWR, można zrobić kompresory do gruszek. No i nauczyć że krzyk do mikrofonu pogarsza zrozumiałość, hehe
30 km to nie będzie ale będzie lepiej niż teraz.


Dokładnie - bo w kolumnie, przy niewielkich odległościach większość ludzi odbieram RS 3 7
Moje radio stoi wąsko w częstotliwości, więc żeby dobrze wszystkich odbierać, to musiałbym kręcić COARSE więcej niż kierownicą. Na obu wypadach na których z Wami byłem to 3 może 4 TRXy wyraźnie odbierałem - pozostałe nie trzymają częstotliwości i trzeba się wstroić.
W lesie jest problem zrobić coś powyżej 10km z mobila. Nawet dobra 2m antena (wszędzie wadzi gdy jest na dachu) gdy jest dobrze zestrojona, stoi pionowo, zamontowana w dziurce na środku dachu, pracująca z dobrym radiem zasilanym bezpośrednio z aku, ze świetnym mikrofonem w paśmie CB z dopałki nawet 300W (każde wzmocnienie wzmacnia też szumy, czyli pogarsza modulację) i dobrym kablem, nie zrobi tak dalekiej łączności.
Chyba,że:
a) SuperPatrolSuper wlezie na najwyższe drzewo w okolicy i jego rozmówca również. :mrgreen:
b) w lesie nie ma drzew :mrgreen:

Tylko gdzie znaleźć 30km lasu bez GSMu? To jak z Głębokiego do Nowego Warpna, no ale tam GSM jest.
Może jak napisał Abo na 3,5MHz można coś zrobić,ale to już inny sprzęt i inne pieniądze.
wibrys - chyba raczej 4 niż 5Watt
Never say die... up men and try !!!

Blazer S10 99"

Awatar użytkownika
nemur
Operator wyciagarki
Posty: 263
Rejestracja: ndz 13 wrz, 2009

Postautor: nemur » pn 07 lut, 2011

dopała zawsze coś da miałem 200 W w aucie ale tak jak było pisane ona działa w 1 stronę ,są regulatory szumów do odbioru ale to 1% poprawy.Podstawa to dobre radio ,dostrojona antena ustawiona w odpowiednim miejscu auta. A zasięg w terenie najlepiej poprawi dobra propagacja na którą nie mamy wpływu.Co do tego że stoi auto obok nas i są trzaski i nic nie słyszymy to wina radia bo większość działa od ok 10-15 metrów od siebie a nie 3 m .Dlatego kupując radio powinno ono mieć RF-GAIN i MIC-GAIN tym stroi się radio jak stoimy 2 m od siebie i wtady jest ok nic nie pierdzi :idea:

Awatar użytkownika
nemur
Operator wyciagarki
Posty: 263
Rejestracja: ndz 13 wrz, 2009

Postautor: nemur » pn 07 lut, 2011

a tak w woli przypomnienia PAR w Polsce dopuszcza tylko 4 W powyżej to już nielegal :twisted:

Awatar użytkownika
Tanto
4X4 Szczecin
Posty: 4668
Rejestracja: pn 21 maja, 2007
Lokalizacja: Szczecin/ Dobra k.Now
Kontaktowanie:

Postautor: Tanto » pn 07 lut, 2011

Może takie radyjko da radę http://azstudio.home.pl/RADMOR_3007-262.html
Prawda jest taka że na amatorskim sprzęcie super wyników sie nie osiągnie, zarówno jeśli chodzi o radia jak i anteny. Może Darek... podpowie jak u nich w praktyce wygląda kwestia łączności.

Jeszcze jedno pytanie - jakie będą efekty jeśli jadąc w kolumnie ktoś zapomni wyłączyć wzmacniacza?
Suzuki SJ510 LWB '85 "Kozunia"

Awatar użytkownika
Yerzu
Operator wyciagarki
Posty: 251
Rejestracja: pt 23 lut, 2007
Lokalizacja: 4x4 Szczecin

Postautor: Yerzu » pn 07 lut, 2011

Tanto pisze:
Jeszcze jedno pytanie - jakie będą efekty jeśli jadąc w kolumnie ktoś zapomni wyłączyć wzmacniacza?


sam wzmacniacz może być włączony jeżeli ktoś w kolumnie będzie nadawać z dopałem przykryje wszystkich na kanale o ile dobrze zestroi radio bo jak nie to siał będzie po kanałach :)
bo pilot musi być jak Matka..., życie to nie (je)bajka każdy dzień to walka...
srebrny szerszeń :) TY LC 1.0

Awatar użytkownika
Abo
4X4 Szczecin
Posty: 3408
Rejestracja: czw 25 gru, 2008
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: Abo » pn 07 lut, 2011

Wibrys, masz radio 2m? mam antenę dachową to może zrobimy próby?
Ale i tak nie sądzę żeby wszyscy zrobili uprawnienia i kupili sobie radyjka...
Jest jeszcze coś takiego jak przemiennik, gada się z ręczniaka na całe województwo (ci co się znają - uproszczenie :wink: )
No ale znak krótkofalarski konieczny.
jak ktoś chce mapkę http://www.sp3dry.debno.com/przemienniki.htm
lub http://www.miplo.pl i zaznaczyć przemienniki, i wyświetlić mapę, potem zaznaczyć "tylko przemienniki"
Abo

_______________________________
TANIO powiększam babskie cycki dotykiem, jak nie zadziała zwrot kasy!
4800 VTR Super Safari, Jimny ;-)
firma, foty

Awatar użytkownika
gszyp
4X4 Szczecin
Posty: 2010
Rejestracja: czw 27 gru, 2007
Lokalizacja: SZCZECIN

Postautor: gszyp » pn 07 lut, 2011

ja mam ręczniaka na 2m możemy kiedyś potestować

Darek...
ADMINISTRATOR
Posty: 3912
Rejestracja: ndz 11 lut, 2007
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Darek... » pn 07 lut, 2011

Tanto pisze: Może Darek... podpowie jak u nich w praktyce wygląda kwestia łączności.



Dopytałem w jakim rejonie ma to pracować i odpowiem Ci Jacku, że obecnie w Szczecinie zbudowany jest cyfrowy system łączności - niestety oparty na stacjach przekaźnikowych - więc odpada .

W systemach analogowych radiostacje przewoźne mają po 25 W i ładnie to działa , ale... te 30 km (rozumiem ,że w lini prostej) to naprawdę spora odległość :?
Honker 2324

Benes
ADMINISTRATOR
Posty: 5106
Rejestracja: sob 10 lut, 2007

Postautor: Benes » pn 07 lut, 2011

Willi pisze:
miastek pisze:No dobra to teraz poproszę tą dobrą wiadomość :mrgreen:


dać każdemu po "TAK-TAK-u" czy innym dziadostwie i po temacie, wyjdzie w podobnych pieniądzach ,jak gadac będa nie dużo :mrgreen:


problem z zasięgiem... :?
....

Benes
ADMINISTRATOR
Posty: 5106
Rejestracja: sob 10 lut, 2007

Postautor: Benes » pn 07 lut, 2011

Darek... pisze:
Tanto pisze: Może Darek... podpowie jak u nich w praktyce wygląda kwestia łączności.



Dopytałem w jakim rejonie ma to pracować i odpowiem Ci Jacku, że obecnie w Szczecinie zbudowany jest cyfrowy system łączności - niestety oparty na stacjach przekaźnikowych - więc odpada .

W systemach analogowych radiostacje przewoźne mają po 25 W i ładnie to działa , ale... te 30 km (rozumiem ,że w lini prostej) to naprawdę spora odległość :?


poza miastem :)
jak nie 30 km to przynajmniej z 15
....

Awatar użytkownika
Abo
4X4 Szczecin
Posty: 3408
Rejestracja: czw 25 gru, 2008
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: Abo » pn 07 lut, 2011

ale zewnętrzna antenka GSM to nie jest głupi pomysł, i najtańszy
Abo

_______________________________
TANIO powiększam babskie cycki dotykiem, jak nie zadziała zwrot kasy!
4800 VTR Super Safari, Jimny ;-)
firma, foty

Awatar użytkownika
LSD
4X4 Szczecin
Posty: 2528
Rejestracja: sob 17 mar, 2007
Lokalizacja: Dobra

Postautor: LSD » pn 07 lut, 2011

nemur pisze:a tak w woli przypomnienia PAR w Polsce dopuszcza tylko 4 W powyżej to już nielegal :twisted:


To w paśmie cywilnym.

W pozostałych bez pozwolenia można nadawać z 10 mW

Jasiu
4X4 Szczecin
Posty: 1572
Rejestracja: wt 13 lut, 2007

Postautor: Jasiu » pn 07 lut, 2011

o ludzie ale dywagacje. temat jest prostszy niż wam się wydaje. jeśli chcecie 30 km w lesie to wystarczy poprosić nadleśnictwo żeby udostępnili swój sprzęt radiowy.
RDLP utrzymują własny system łączności radiowej z masztami rozlokowanymi w lasach.

Awatar użytkownika
prezes
Prezes 4x4 Szczecin
Posty: 10028
Rejestracja: śr 14 lut, 2007
Lokalizacja: szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: prezes » pn 07 lut, 2011

To są Jachu najzwyklejsze UKFki.

W takim razie jadę na Ślunsk i zakupię ze dwa worki gołębi. Trochę wolniej, ale meldunek doniesie.
:lol:
prezes, po prostu prezes

Awatar użytkownika
Willi
nawigator
Posty: 554
Rejestracja: wt 11 gru, 2007
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Willi » pn 07 lut, 2011

prezes pisze:To są Jachu najzwyklejsze UKFki.

W takim razie jadę na Ślunsk i zakupię ze dwa worki gołębi. Trochę wolniej, ale meldunek doniesie.
:lol:


tylko pamiętaj zanim wejdziesz co by dach był odśnieżony !!!
autobusy i tramwaje.... GR Long

Jasiu
4X4 Szczecin
Posty: 1572
Rejestracja: wt 13 lut, 2007

Postautor: Jasiu » pn 07 lut, 2011

Myślisz że RDLP Szczecin utrzymuje 281 odbiorników przewoźnych 427 ręcznych i 89 odbiorników bazowych zamiast kupić sobie 20 gołębi pocztowych i dwa worki karmy dla ptaków.

Aha a krótkofalarstwo to dla mitomanów którzy udają że łączą się z drugim krańcem Europy.

Awatar użytkownika
prezes
Prezes 4x4 Szczecin
Posty: 10028
Rejestracja: śr 14 lut, 2007
Lokalizacja: szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: prezes » pn 07 lut, 2011

Dobra, jak Wam Ślunskie gołębie nie pasują, to ich nałapie na Placu Żołnierza lub przy grzybku. Trza być jednak lokalnym patryiotą.
:lol:
prezes, po prostu prezes

Jasiu
4X4 Szczecin
Posty: 1572
Rejestracja: wt 13 lut, 2007

Postautor: Jasiu » pn 07 lut, 2011

no.

wibrys
Prawdziwy offrołdowiec
Posty: 945
Rejestracja: pt 07 sie, 2009
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: wibrys » wt 08 lut, 2011

Abo - nie mam chwilowo nic na 2 m. Stare sprzedałem, nowego jeszcze nie mam. Zresztą UKF mnie trochę wkurzał, właśnie z powodu ograniczonego zasięgu 8)
Lubiłem być mitomanem i gadać z Drugim Końcem Świata na KF:lol:
Grzyp ma, możemy zrobić próby :D
Est modus in rebus.

Awatar użytkownika
miastek
V-ce prezes 4x4 szczecin
Posty: 5838
Rejestracja: czw 15 lut, 2007
Lokalizacja: Miastko/Szczecin

Postautor: miastek » wt 08 lut, 2011

Wy se możecie próbować a tu chodzi o wymyślenie pomysłu na zwiększenie zasięgu sprzętu który posiadamy.

Poczytałem mądrości naszych kolegów jak i trochę poszperałem w necie.
Wychodzi na to, że dokładając wzmacniacz 35W nie osiągnę zasięgu 30km w lesie ale przy dobrym zestrojeniu radia i anteny na pewno znacznie powiększy mi się zasięg nadawania.
To że jest to nie legalne to wiem i że może siać po kanałach to też wiem ale założenie jest takie, że używane będzie na poligonie gdzie nikomu nie będzie przeszkadzało. I nie ma problemu że ja będę nadawał mocniej i nie usłyszę tych którzy będą mnie słyszeli bo wszyscy będą mieli dopały.
Miastek Off-road GARAGE
Serwis, części, akcesoria 4X4
ESCAPE wyciągarki, zawieszenia, namioty dachowe
iKAMPER local dealer
iODPERFORMANCE local dealer
NOWY ADRES!!! WARZYMICE 18B
502 599 717
SuperPatrolSuper TURBOintercooler


Wróć do „Instytut Zmotologii Terenowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 19 gości